Jednorazové rukavice - na čo si dať pozor pri výbere

Hygiena na prvom mieste, v zdravotníctve predovšetkým. Čo je dobré vedieť, aby ste správne vybrali kvalitnú a spoľahlivú ochranu pre váš personál? Aký zvoliť materiál? Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých materiálov? Sú potrebné sterilné, alebo si vystačíte s tými nesterilnými? Ako vybrať vhodnú veľkosť, textúru, či farbu? Nižšie vám poradíme, ako vybrať tie správne.

Snímek obrazovky 2022-08-17 112419Latexové rukavice

 • výhody

Latex je hlavný materiál na výrobu rukavíc. Ide o prírodný výrobok získaný zo stromov kaučukovníka, vďaka čomu sú jednorazové latexové rukavice veľmi pružné, mäkké a jemné. Okrem toho, že sa príjemne nosia, sú tiež priľnavé, a tak budete mať veľmi dobrú citlivosť hmatu s pocitom druhej pokožky ruky. Bonusom je prívetivosť k životnému prostrediu, pretože sa jedná o prírodný výrobok. V našej ponuke nájdete ako púdrované, tak nepudrované latexové rukavice (viac o vnútornom povrchu nižšie).

 • nevýhody

Bielkoviny v latexe patria medzi alergény, a tak rukavice môžu u alergikov vyvolať kožnú reakciu. Latexové rukavice sú síce odolné proti kyselinám a zásadám, ale nechránia pred všetkými olejmi, príp. rozpúšťadlami.

 • použitie

Vďaka svojej flexibilite sú latexové rukavice obľúbené v oblastiach, kde je dôležitá cilivosť na dotyk, a to konkrétne - veterinárna starostlivosť, stomatológia a zubná hygiena, farmácia, tetovanie, spracovanie potravín, chemická výroba, upratovanie, výroba a montáž, inžinierstvo, tlač, elektronický priemysel.


Snímek obrazovky 2022-08-17 104724Nitrilové rukavice

 • výhody

Nitrilové rukavice sú vyrobené na báze minerálnych olejov, a preto sú šetrnejšie k pokožke a nespôsobujú alergické reakcie. Hladký povrch týchto rukavíc umožňuje ľahké nasadenie a pohodlné nosenie. Nitrilové rukavice oceníte aj pre ich vyššiu odolnosť - predstavujú najlepšiu ochranu proti chemickým látkam, rozpúšťadlám a ďalším agresívnym látkam a sú veľmi odolné proti prepichnutiu. Navyše materiál má tendenciu sa skôr trhať než prepichnúť, čím je zistenie pokoženia jednoduchšie. S detekciou prepichnutia pomôže aj farebnosť rukavíc.

 • nevýhody

Nevýhodou môže byť menšia pružnosť a vyššia cena proti iným druhom jednorazových rukavíc.

 • použitie

Nitrilové rukavice u nás nájdete v mnohých farebných prevedeniach, ako je okrem modrej aj čierna, biela, zelená alebo ružová, čo sú farby obľúbené predovšetkým v kozmetickom priemysle alebo potravinárstve. Štandardne sa používajú v zdravotníctve a hygienických odboroch, ako ošetrovateľstvo a zubné lekárstvo, ale aj napríklad v automobilovom priemysle alebo pri upratovaní.


Snímek obrazovky 2022-08-17 104559Vinylové rukavice

 • výhody

Vinylové rukavice sú cenovo dostupnejším variantom jednorazových rukavíc, ktoré nespôsobujú alergickú reakciu. Materiál je príjemne mäkký a hladký, a tak zaisťuje pohodlné nasadenie a nosenie. Z tohto dôvodu bývajú obľúbené v prostredí, kde je nutné pravidelné vyberanie a naháňanie rukavíc.

 • nevýhody

Vinylové rukavice sú menej pružné, a teda úplne nepriľnúť k ruke. Neodporúčajú sa teda pre precíznu prácu či prácu s nebezpečným materiálom vzhľadom na vyššie riziko pretrhnutia.

 • použitie

Vzhľadom na svoje vlastnosti sa tieto rukavice používajú predovšetkým tam, kde nedochádza k styku s biologickým či chemickým materiálom alebo je nutné ich často dávať dole. Uplatní sa teda najmä v priemyselných, potravinárskych a ošetrovateľských odvetviach alebo domácnostiach.


male-medical-doctor-nurse-wearing-surgical-gloves-stethoscopeSterilné rukavice

 • výhody

Sterilné lekárske rukavice sú najčastejšie vyrábané z latexu, ktorého špecifikáciu nájdete vyššie. Sú obvykle ošetrené etylénoxidom (bezfarebný, horľavý a výbušný plyn, ktorý sterilizuje predmety v pevnej, tuhej komore) alebo gama žiarením (to ničí molekuly mikrobiálnej DNA pomocou kobaltových 60 gama lúčov) na odstránenie všetkých mikróbov. Sú dodávané v jednotlivo zabalených obaloch a musia spĺňať vyššie štandardy. Výhodou môže byť aj predĺžená dĺžka.

 • nevýhody

Nevýhodou je vyššia cena proti nesterilným typom rukavíc.

 • použitie

Tieto rukavice sa uplatnia v sterilných postupoch pri lekárskych, ambulantných a diagnostických vyšetreniach a liečebných úkonoch hlavne tam, kde je potrebné zamedziť kontaminácii pacientov či materiálov. Sterilizácia je zásadná pre rukavice používané pri lekárskych procedúrach ako napríklad zavádzanie katétra a vykonávanie súvisiacej starostlivosti, výmena sterilných obväzov, ochrana jedincov s oslabenou imunitou, obväzovanie rán na koži alebo slizniciach pri riziku infekcie, pôrod detí či manipulácia s chirurgickým vybavením a katétrami.


Vnútorný povrch rukavíc

Jednorazové rukavice sa vyrábajú vo variantoch s púdrom alebo bez neho. Na výrobu púdrovaných rukavíc sa obvykle používa kukuričný škrob, vďaka ktorému sa ľahšie navliekajú aj na spotené ruky. Sú tu však určité riziká: púdrované rukavice môžu vyvolávať alergické reakcie, podráždenie pokožky a môžu znečistiť vybavenie operačných sál či skresľovať výsledky laboratórnych testov. Pudrovanie dnes nahrádzajú špeciálne výrobné postupy ako syntetické vnútorné povrstvenie alebo chlórovanie. V našej ponuke môžete nájsť rukavice s vnútornou polymérovou vrstvou. Rukavice bez púdru sú priaznivejšie pre pokožku, takže vhodné na citlivú kožu.

 

Veľkosť, tvar a farba

Okrem materiálu si pri nákupe jednorazových rukavíc musíte vybrať aj veľkosť, tvar a farbu. Čo sa týka veľkostí, tie sú dostupné v rozmeroch od XS až po XL (ako vybrať správnu veľkosť obvykle nájdete v popise produktu). Tvar rukavíc sa líši podľa toho, či sú univerzálne, alebo anatomicky tvarované pre pravú a ľavú ruku.

Farebných možností rukavíc u nás nájdete niekoľko. Všeobecne je farba čisto na vašom výbere, napriek tomu sa niekedy vyberá určitá farba rukavíc na špecifické účely alebo tak, aby bolo ľahké určiť ich materiál pre prehľadnosť a organizovanosť procesov. Príkladom môže byť farebné rozlíšenie pre alergikov na latex, keď sa napríklad v zdravotníctve používa svetlomodrá farba ako označenie nelatexových rukavíc. V gastronómii potom môžu na rôznych prípravných staniciach nosiť odlišné farby rukavíc na zabránenie krížovej kontaminácii. A v neposlednom rade mechanici často volia čierne rukavice, aby chránili svoje ruky a zároveň zakryli nečistoty a mastnotu. Rovnako tak pracovníkom pošty či policajtom môžu rukavice tmavých farieb pomôcť odhaliť ľahké práškové látky a chránia ich pred možnou kontamináciou.

 

Kvalitné rukavice všetkých materiálov, veľkostí, farieb aj značiek nájdete u nás na Zenco.sk.