Testy protilátok na COVID-19

Debata okolo uznávania protilátok ako potvrdenia o prekonaní choroby COVID-19 bola v posledných mesiacoch trochu vyhrotená. Nie je preto na škodu, pozrieť sa na túto tému s dostatočným odstupom, bez zbytočného pátosu, a uviesť veci týkajúce sa testov protilátok na pravú mieru.

Ako fungujú testy protilátok?

Ak je ľudský organizmus nakazený koronavírusom COVID-19, začne jeho imunitný systém produkovať určitý druh protilátok, nazývaných IgM a IgG. Ich prítomnosť v tele síce neznamená, že ste danú chorobu už prekonali, ale spoľahlivo vám potvrdia, či sú vaše symptómy spojené práve s koronavírusovou nákazou, alebo sú len príznakom bežného prechladnutia.

Pre koho sú testy protilátok určené?

Dalo by sa povedať, že test na protilátky využije každý, kto preukazuje imunitnú reakciu – teplota, kašeľ, nádcha. V takom prípade sú testy protilátok najrýchlejším a najpresnejším testom na koronavírus a spôsobom overenia zdroja vašej choroby. Naopak, plošné testovanie protilátok, napríklad pri rizikovom kontakte, je úplne neúčelné. Človek, ktorý nevykazuje príznaky, nemá vo svojom tele dostatočné množstvo protilátok a chorobu je u neho možné zachytiť až po 5-7 dňoch. Ďalším využitím testov, je aj možnosť overiť si množstvo protilátok po očkovaní.

Ako testy používať

Tieto takzvané neutralizačné testy sa vyhodnocujú z krvnej vzorky, sú preto určené predovšetkým odborníkom. Svoje uplatnenie nájdu predovšetkým v nemocniciach a klinikách, ale aj na iných verejných miestach, ktoré disponujú odborným personálom. Samotný test a jeho vyhodnotenie vám nezaberie viac ako 15 min. Jeho použitie je rýchle a jednoduché, navyše nevyžaduje odoslanie vzoriek do laboratória. Testy na protilátky sa pýšia vyššou citlivosťou ako nukleové kyseliny PCR. Jeho citlivosť je 96%, špecificita 98,29% a celková presnosť sa pohybuje okolo 98%.

Viac o neutralizačných testoch sa dozviete v danej kategórii, kde v súčasnej dobe nájdete okrem iného aj testy od značky Dialab za výhodnú cenu.