Vyznáte sa v ochranných rukaviciach?

Využívate jednorazové rukavice vo svojej práci alebo pri domácom upratovaní? Tak či tak je dobré vedieť, či je konkrétny typ ochranných rukavíc pre vás práve ten pravý. Všetky rukavice sú určené pre udržanie optimálnych hygienických podmienok a pre vašu ochranu. Je ich ale mnoho rôznych typov líšiacich sa predovšetkým v materiáli, z ktorých sú vyrobené. V čom sa jednotlivé materiály líšia sa dočítate v tomto článku.

Najznámejšiou variantou sú pravdepodobne latexové rukavice. Ide o hlavný materiál pre výrobu ochranných rukavíc. Vyrobené sú z prírodného latexu získaného zo stromov kaučukovníka, vďaka čomu sú veľmi elastické, mäkké a príjemné na nosenie. Vďaka ich jemnosti v nich budete mať aj dobrú citlivosť hmatu a nemusíte sa ani báť ich využitie pri práci, pretože rozhodne patrí medzi tie odolnejšie. Sú rezistentné voči mnohým kyselinám a zásadám, môžu však byť priepustné pre niektoré z olejov a rozpúšťadiel. Latex všeobecne patrí medzi alergény, a preto môžu latexové rukavice spôsobiť kožnú reakciu. Použiť ich môžete v oblasti krásy, zdravotníctvu, potravinárstvu a upratovaniu.

Vinylové rukavice sú vyrobené zo syntetického materiálu (polyvinylchloridu pastovej živice) a sú často používané ako pracovné rukavice. Materiál je príjemne mäkký, a tak zaisťuje komfort pri samotnom nosení. Vinylové rukavice majú hladký povrch, patrí medzi tie lacnejšie, ale zároveň medzi tie menej pružné. Nie sú však vhodným variantom pre styk s väčšinou organických rozpúšťadiel, tukov a vodných roztokov. Nevýhodou sú aj horšie mechanické vlastnosti, než ktoré spĺňajú latexové a nitrilové rukavice. Najčastejšie sa využívajú v priemysle, potravinárstve či ošetrovateľstvu.

Tretím variantom jednorazových rukavíc sú nitrilové rukavice, ktoré sú vyrobené na báze minerálnych olejov, čím nespôsobujú alergické reakcie a sú šetrnejšie aj pre citlivejšiu pokožku. Vyrábané sú v rôznych hrúbkach, podľa ktorých sú rukavice vhodné pre odlišné typy činností. Tento typ rukavíc je menej pružný, ale zato veľmi odolný proti pretrhnutiu i voči chemikáliám. Ich hladký povrch potom umožňuje jednoduché nasadenie a príjemné nosenie. V našej ponuke ich môžete nájsť v rôznych farbách, ako je napríklad modrá, tmavo ružová či čierna, ktoré sú obľúbené predovšetkým v kozmetickom priemysle alebo potravinárstve. Nitrilové rukavice možno ale tiež využiť v zdravotníctve, auto-moto alebo pri upratovaní.

Posledné rukavice, ktoré nájdete v našej ponuke, sú jednorazové rukavice z HDPE. Mikroténové rukavice sú ideálnym riešením pre ochranu rúk pri ľahkej manuálnej práci. Využívajú sa predovšetkým v priemysle a potravinárstve pri pultovom predaji, pretože veľmi dobre chráni užívateľa pred mastnotou. Pripraviť sa však musíte na horšiu pružnosť a obratnosť, pretože ide o nepriliehavé rukavice.

Všeobecne potom rozlišujeme tiež rukavice púdrované či nepudrované. Výhodou pudrovaných rukavíc je to, že sa veľmi ľahko navliekajú, a to najmä v horúcich dňoch, kedy sa ruky môžu potiť. Tie nepúdrované sú typické pre potravinársky priemysel alebo zdravotníctvo, kde by mohla byť kontaminácie púdrom nežiaduca. Ďalšou výhodou niektorých rukavíc potom môže byť ich predĺžená dĺžka alebo textúrovaný povrch prstov.