Novo v ponuke nitrilové rukavice easyCARE od overeného dodávateľa ZARYS! Osobný odber už od 125€

Pulzný oximeter - prečo sa bude hodiť aj u vás doma

Ešte nemáte v domácej lekárničke pulzný oxymeter? Chyba! Z nasledujúceho článku sa dozviete, prečo by v nej nemal chýbať. Ak totiž dôjde k významnému poklesu kyslíka v krvi, môže vám tento na pohľad nenápadný prístroj zachrániť život.

Pulzný oximeter je špeciálny detektor slúžiaci na meranie saturácie v krvi (okysličenie krvi), meranie tepu a zistenie indexu perfúzie. Umiestňuje sa buď na prst alebo ušný lalôčik, kde pomocou ultračerveného lúča presvieti tkanivo. Senzor následne detekuje priechodnosť lúča a zobrazí úroveň prekrvenia hemoglobínu kyslíkom.

Správne hodnoty saturácie

U zdravého človeka sa hodnoty saturácie krvi pohybujú medzi 95 a 99 percentami. Seniori mávajú saturáciu nižšiu, zhruba 93 percent. Ak klesne na hodnotu nižšiu ako 90 percent, je na mieste zbystriť. Nízke hodnoty saturácie v krvi môžu poukazovať na vážne ochorenie vrátane nebeznečného vírusu COVID-19.

Zradná hypoxémia

Hypoxémia, ako sa oficiálne nazýva nedostatok kyslíka v krvi, môže viesť až k zlyhaniu životne dôležitých orgánov v tele vrátane mozgu a pečene, a teda aj k skorej smrti. Aj preto je vhodné si hladinu kyslíka v pravidelných intervaloch merať, čo je napokon odporúčané každému, kto má problémy s dýchaním. Astmatikom, pacientom s koronavírusom, CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc), ale aj kardiakom a anemikom. Títo pacienti sú najviac ohrození hypoxémiou.

Správne hodnoty tepovej frekvencie

Akonáhle je hypoxémia detekovaná, je nutné kyslík do tela dopraviť pomocou kyslíkového oxygenerátora. Aj ten je možné používať v domácich podmienkach, teda bez nutnosti hospitalizácie v nemocnici. Pulzné oximetre však poskytujú aj ďalšie informácie, ako napríklad meranie tepovej frekvencie. Tá by sa mala pohybovať okolo 72 úderov za minútu u mužov a 76 úderov u žien. U aktívnych športovcov sú tieto hodnoty bežne nižšie a naopak stúpajú pri strese či záťaži organizmu. Ak sa zníži tep pod 60, hovoríme o bradykardii, ak dôjde naopak k jej zvýšeniu nad 90 tepov za minútu, dochádza k tachykardii. Ďalej sa pri meraní na oximetri objaví tzv. perfúzny index. Ten potom udáva podiel okysličenej krvi prichádzajúci s každým novým srdcovým tepom ku celkovému množstvu krvi, ktoré je už v končatine prítomné.

Oxymeter ďalej disponuje OLED displejom, má kompaktnú veľkosť ak jeho používaniu stačia dve alkalické batérie 1,5 V.

Súčasťou balenia je prehľadný návod na použitie v češtine.

Kúpiť pulzný oximeter