Novo v ponuke nitrilové rukavice easyCARE od overeného dodávateľa ZARYS! Osobný odber už od 125€

Čo vás aktuálne čaká, ak sa chystáte cestovať po Európe

CESTOVANIE A PANDÉMIA COVID-19slovensko_760_cover_shutterstock_1331094329
 
Prázdniny sú v plnom prúde a dovolenky jakbysmet. Tento rok sú ale opäť iné, plné zákazov a obmedzení, a to všetko kvôli neustávajúci situácii okolo pandémie Covid-19.
Ochranu dýchacích ciest pomocou rúšok respirátorov a prevenciu skrze pravidelnú dezinfekciu rúk teda musíme aj naďalej považovať za dennú rutinu.
 
Cestovanie po Európe sa teraz stáva jednoduchším, a to vďaka takzvanému Covid pásu. Ten značí, či ste zaočkovaní, alebo nie. K dispozícii je potom ako aplikácia vo vašom telefóne, ktorou sa preukážete na letisku alebo pri inej kontrole, napríklad v reštaurácii. Ak nie ste očkovaní, treba si nechať urobiť jeden z testov (PCR alebo antigénne test), vďaka ktorému vás do zeme tiež pustí.
 
Cestovať možno takto do väčšiny európskych krajín bez väčších problémov, však každá krajina má svoje špecifické podmienky. Pred vycestovaním preto vždy nahliadnite do portálu Ministerstva zdravotníctva, kde sú spísané podmienky jednotlivých krajín. Na této stránke najdete aj mapku cestovných upozornení, ktorá sa pri cestovaniu Európou tiež môže hodiť. Zabúdať na reštrikcie a podmienky by ste potom nemali ani pri príchode späť na Slovensko.
 
Podmienky Ministerstva zdravotníctva pro vstup do SR
 
  • Každá osoba, ktorá vstúpi na územie Slovenskej republiky, musí musí vyplniť elektronický formulár eHranica
  • Plne zaočkované osoby po vstupe na územie SR nemusí absolvovať žiadny test a nemajú nariadenú karanténu. To platí aj po predložení potvrdenia o očkovaniu z iných krajín (v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku)
  • Nezaočkované osoby po príchode zo zahraničia musí zostať v karanténe, a to aj so všetkými členmi danej domácnosti, ktorí nie sú očkovaní alebo nemajú výnimku. Tato karanténa sa pri bezpríznakovom priebehu končí po 14 dňoch, alebo ju možno ukončiť negatívnym výsledkom PCR testu najskôr 5. deň. Test je hradený štátom a jste na nej objednaní automaticky po registrácii v eHranici
  • Deti do 12 let majú podmienky trochu iné - dieťa do 12 rokov sa nemusia registrovať ani testovať a karanténa mu končí, keď ostatným nezaočkovaným členom domácnosti (napr. po 5 dňoch po negatívnom PCR teste). Ak týto deti prichádzajú letecky z krajín, ktoré nie sú uvedené vo vyhláške, tak sa na rozdiel od starších spolucestujúcich nemusia preukazovať negatívnym PCR testom
  • Letecká doprava - ak priletíte na slovenské letisko, musíte pre změnu vyplniť tento formulár a ak letíte z krajiny, ktorá nie je uvedená na zozname, ste povinní sa pri prílete preukázať negatívnym PCR testom, čo platí aj pre zaočkované osoby
 
Ať už cestujete kamkoli, stále se doporučuje využití roušek či respirátorů pro ochranu dýchacích cest v uzavřených prostorách, dodržování rozestupů a pravidelná dezinfekce rukou.
 
Pro vlastní bezpečí i bezpečí Vašeho okolí se můžete kdykoli sami otestovatna přítomnosti koronaviru našimi antigenními testy.
 
13. 8. 2021