Pandémie a olympijské hry

kyle-dias-ZIoi-47zV88-unsplash (1)

Pandémia a Olympijské Hry v Tokiu 2021

Vôbec po prvýkrát v histórii sa v minulom roku musel organizačný výbor hier TOCOG spolu s Medzinárodným olympijským výborom rozhodnúť o preložení OH v Tokiu 2020. Príčinou bola celosvetová pandémia Covidu-19, ktorá bola počas tejto doby vlani naozaj rozšírená. Tento rok sa Olympijské Hry v Tokiu od 23.júla do 8. augusta síce konali, ale niesli so sebou mnohé reštrikcie.

 

Zmeny vďaka Covidu-19 na OH v Tokiu 2021

Prvou odchýlkou v týchto netradičných hrách bol zákaz divákov na športoviskách. Či ste očkovaní alebo neočkovaní s negatívnym testom, dovnútra sa dostali len fotografi a zástupcovia médií, ktorí mali už určené miesta, kam môžu ísť, a kam si sadnú. Na to reagovalo veľa športovcov, ktorým podpora z publika zaručene chýba.

Testovanie sa nevyhlo ani samotným športovcom. Každý z nich ho musel po svojom príchode postúpiť. A po ňom sa bohužiaľ na členov českej výpravy začali ukazovať prstom. Ukázalo sa, že štyria majú pozitívny test a niektorí z nich nie sú ani zaočkovaní. Vďaka tomu si vyslúžili umiestnenie do karantény a čakanie na ďalšie testovanie. Česká výprava týmto preberaným spoločným letom, kde sa špekuluje o nedodržaní pravidiel, bohužiaľ patrí k najviac zasiahnutým.

 

Koľko bolo celkom prípadov?

Od 1. júla do nedele 8. augusta, posledný deň hier, Tokio 2020 uvádza, že identifikovalo celkom 430 pozitívnych prípadov. Väčšina pozitívnych prípadov bola medzi obyvateľmi Japonska, väčšinou zamestnancov alebo dodávateľov, pričom 29 športovcov a 25 zástupcov médií bolo tiež pozitívne testovaných.