Slovensko - aktuálne opatrenia, testovanie a nosenie rúšok

Opatrenia ohľadom koronavírusu sa v roku 2021 neustále mení. A pretože distribuujeme antigénove testy na COVID, rúška a respirátory na Slovensko, rozhodli sme sa situáciu sledovať a upozorniť vás na najdôležitejšie aktuálne opatrenia. Informácie prídu vhod ako našim slovenským zákazníkom, tak cestovateľom, ktorí sa na slovenskom chystajú stráviť letnú dovolenku.


Pandemická opatrenia na slovenskom riadi CovidAutomat


Pravidlá sa totiž na slovenský rôzni podľa okresov, ktorý si vyhľadáte na rozcestníku CovidAutomat. Ten delí okresy do 4 stupňov podľa závažnosti epidemiologickej situácie v danej lokalite.
Po výbere okresu sa vám zobrazí opatrenia rozdelená do kategórií:
• Základné opatrenia
• Vzdelávanie a kultúra
• Obchody a služby
• Šport a voľný čas
• Oslavy a akcie
• Ďalší (väznice, nemocnice, očkovanie, konzumácia alkoholu na verejnosti atď.)


Položky, kde naďalej platí reštrikcia, si jednoducho rozkliknite pre detailnejšie informácie.


A aká teda panujú v Bratislave a ďalších častiach Slovenska pravidlá ohľadom nosenia rúšok a testovanie?


Rúška a respirátory

Na väčšine územia Slovenska trvá povinnosť nosenia rúška alebo respirátora triedy FFP2 a vyššie, a to nielen vo vnútorných spoločných priestoroch, ale aj na vonkajších akciách, kde sa stretáva veľký počet ľudí - typicky koncerty, predstavenia, kúpalisko, svadby, športové stretnutia, hromadná doprava apod. Ak cestujete na Slovensko, určite sa teda vybavte dostatočným balením respirátorov FFP2.


Testovanie na koronavírus


Keď mu ste nedokončili očkovanie (min. 14 dní od poslednej dávky), ani ste neprekonali ochorenie koronavírusy v posledných 180 dňoch, pred vstupom na rad miest sa musíte preukázať oficiálnym potvrdením o negatívnom teste na covid. Môže ísť buď o antigénne test, nie staršie 24 hodín, alebo RT-PCR / LAMP test, nie staršie 72 hodín. Výnimku majú spravidla deti do 10 rokov.


A na ktoré miesta a akcie potrebujete na slovenskom test?
Jedná sa predovšetkým o wellness, kúpalisko, aquaparky, športové podujatia, oslavy, večierky a svadby, koncerty, predstavenia a podobné akcie.
Antigénne samotestovania - prevencia z pohodlia domova
"Domáce" samotestovania na Covid je naďalej doporučované ako preventívny prostriedok napriklad pred / po väčších stretnutiach s rodinou či priateľmi, dlhšími cestami v hromadnej doprave, v zamestnaní alebo v rámci hromadného testovania vo firmách.
Na Zenco.sk výhodne objednáte ako výtěrové testy, tak testy zo slín s vysokou presnosťou, a hlavne oficiálnym schválením Ministerstva zdravotníctva. To všetko za výhodné ceny a s dopravou zadarmo pri nákupe nad 75 eur.

Napísané 19.7.2021