Novo v ponuke nitrilové rukavice easyCARE od overeného dodávateľa ZARYS! Osobný odber už od 125€

Všetko, čo potrebujete vedieť o respirátoroch

Používate ako hlavnú ochranu proti COVID-19 rúško, alebo respirátor? Zaujíma vás, prečo a v čom môže byť druhý variant lepší?

V čase nepoľavujúcej pandémie COVID-19 (písané 02/2021) sa na nás obracia stále viac zákazníkov s otázkami ohľadom typov, účinnosti a výhod respirátorov. V článku sme preto prehľadne a zrozumiteľne zhrnuli najdôležitejšie fakty o respirátoroch, ktoré je dobré pri nákupe ochranných pomôcok zvážiť.

Respirátor verzus rúško

Rozdiel spočíva v odlišnej schopnosti filtrovať vírusy a baktérie, a tým chrániť pred nákazou. Filtračné vlastnosti rúška umožňujú iba znížiť množstvo vírusov a baktérií, ktoré chorý vypúšťa do okolia pri zakašľaní alebo rozprávaní. Bežné rúško však nedokáže spoľahlivo ochrániť toho, kto ho nosí, pred vírusmi a baktériami zvonku, čo odráža známa mantra: „Moje rúško chráni teba, tvoje rúško chráni mňa“. Výnimku tvoria nanorúška so špeciálnou nanomembránou, napr. nanorúško SpurTex PP Standard.

 

Respirátory triedy FFP2 a FFP3 zachytia minimálne 94 % ultrajemných častíc do veľkosti 0,6 mikrometra (kam spadá aj vírus SARS-CoV-2) smerujúcich zvonku. Pri správnom nosení tak kvalitný respirátor ponúkne výrazne spoľahlivejšiu ochranu ako pre ľudí v okolí, tak pre používateľa samotného.

Ako sa respirátory odlišujú a podľa čoho ich vyberať

Filtračná trieda

Respirátory sa primárne rôznia stupňom účinnosti filtrácie, ktorá je vyjadrená príslušnosťou k triedam FFP1, FFP2 alebo FFP3, ktoré nájdete na každom respirátore (FFP je skratkou anglického Filtering Face Piece).

  • Respirátory FFP1 zachytia 80 % vzdušných častíc a slúžia hlavne ako ochrana proti prachu v stavebníctve a ďalších prevádzkach.
  • Respirátory FFP2 filtrujú minimálne 94 % vzdušných častíc, vrátane baktérií a vírusov, a využívajú sa o i. v sklárskom priemysle, potravinárstve a farmácii.
  • A napokon, respirátory triedy FFP3 zachytia minimálne 99 % vzdušných častíc a predstavujú tak najúčinnejšiu dostupnú ochranu proti koronavírusu.

 

Iba respirátory triedy FFP2 a FFP3 je možné použiť ako ochranné prostriedky proti COVID-19.

Materiál

Respirátory sa vyrábajú z rôznych surovín a textílií, o i. z bavlny, silikónov a plastových materiálov.

Respirátory z nanomateriálov alias nano respirátory sa tešia rastúcej obľube vďaka unikátnym vlastnostiam nanovlákien, rovnako ako vysokej prestíži českého nanopriemyslu. Nanomembrána umožňuje komfortnejšie dýchanie vďaka slabému tlakovému odporu, pevnému priľnutiu k tvári a navyše ide o ekologický materiál s dlhou životnosťou.

Český nanorespirátor FFP2 Spurtex môžete v rámci 1 zmeny dezinfikovať a použiť viackrát. Jeho vírusový záchyt predstavuje 98,5 %.

 

S ventilom alebo bez

Úlohou ventilu je zvýšiť komfort dýchania a odvádzať vlhkosť a teplo. Väčšina respirátorov s ventilom však nedisponuje filtrom a vydychovaný vzduch spolu s vírusmi či baktériami nekontrolovane prúdi von.

Na účely ochrany pred koronavírusom sa preto všeobecne odporúčajú respirátory bez ventilu, prípadne - trochu „prekombinovane“ - kombinácia respirátora a rúška.

Častosť použitia

Väčšina respirátorov je určená na jednorazové použitie, spravidla v dĺžke 1 pracovnej zmeny, tj. 8 hodín. Tieto respirátory spoznáte podľa označenia NR. Ak respirátor potrebujete niekoľkokrát zložiť a znovu použiť, použite gumičky a nedotýkajte sa prednej časti.

Trh ponúka aj respirátory so značkou R, ktoré je možné používať opakovane - spravidla ide o drahšie respirátory s obsahom strieborných nanovlákien.

 

Sú respirátory povinné alebo kde a prečo používať respirátor?

Vládne opatrenia sa neustále menia a práve v čase písania článku bolo na programe dňa povinné nosenie respirátorov personálu v obchodoch.

 

Určite neoľutujete, ak sa budete riadiť odporúčaniami expertov a zdravým rozumom.

Kým pri krátkej návšteve poloprázdneho obchodu si vystačíte s jednorazovým rúškom, v uzavretých priestoroch s väčšou koncentráciou ľudí a vyšším rizikom nákazy (supermarket, MHD, nemocnica, kino, úrady a pod.) rozhodne odporúčame zvoliť respirátor. To isté platí pri tzv. rizikových skupinách, teda dlhodobo či vážne chorých pacientoch alebo starších občanoch.

Pár tipov k nákupu respirátorov

Či sa nám to páči alebo nie, koronavírus a respirátory tu s nami ešte chvíľu zostanú. Na zmiernenie pandémie a maximálnu ochranu je kvalitný respirátor vítaným pomocníkom.

A ktorý respirátor odporúčame my a naši zákazníci?

Jednoznačne nano respirátor SPURTEX® FFP2 od renomovaného českého výrobcu SPUR zo Zlína, ktorý ponúka vynikajúcu ochranu aj komfort.

 

Ušetrite pri nákupe respirátorov a rúšok vďaka výhodnému baleniu po 5, 10 a 50 kusoch a vybavte svoju domácnosť, firmu či predajňu na zenco.sk